Önkéntes Centrumok megalakulása az Önindító Program keretében

 

Az Önindító program során, mely a Új Széchényi Terv TÁMOP 5.5.2. program támogatásával, az „Integrált megyei Önkéntes Centrum fejlesztés országos szinten” című TÁMOP-5.5.2-09/1-2009-0001 azonosítószámú projekt keretében valósult meg, az ÖKA célja komplex felkészítés biztosítása a megyei szinten szolgáltató Önkéntes Centrumok számára.

 

A hazai önkéntes szektor megfelelő fejlesztése érdekében feltétlenül szükség van a megyei és helyi szinten szolgáltatást nyújtó szervezetek megerősödésére. Ezen szervezetek a magánszemélyek, a szervezeti, intézményi és vállalati oldalról érdeklődő ügyfelek számára tudnak fontos információkat és fejlesztő tartalmakat biztosítani.

 

E program keretében az Önkéntes Centrumok alapszolgáltatásainak kialakítása és megerősítése volt a feladat. Egy olyan sztenderd szolgáltatásokat biztosítani tudó hálózat létrejöttét támogattuk, mely az ország különböző pontjain tud az önkéntesség kérdéseiben választ adni.

 

A megyei szintű feladatokat felvállaló önkéntes központok létrejöttének támogatása az ÖKA  egyik fontos célkitűzése 2002-es indulása óta. Nemzetközi tapasztalatok is alátámasztották azt a feltételezésünket, hogy ideális esetben megyei, de minimum regionális szintű hálózat létrehozása szükséges Magyarországon. Az ÖKA a sikeres pályázatoknak köszönhetően 2004-ben hirdette meg önkéntes központ fejlesztő programját. Első körben 4 partner szervezettel indítottuk el a munkát Nyíregyházáról, Pécsről, Szekszárdról és Szolnokról. Az első Phare programunk által támogatott időszakot követte a Holland Külügyminisztérium által támogatott szakasz, melyben további négy szervezet kapcsolódhatott be a munkába Békéscsabáról, Debrecenből, Szegedről és Zalaegerszegről. Ennek a két programnak az alapjain alakult meg 2005 szeptemberében az Önkéntes Központ Hálózat, mely munkáját azóta is együttműködési megállapodás szabályozza, és amelyben a résztvevő szervezetek mára már nem csak a helyi szintű önkéntesség fejlesztésének fontos szereplői, de regionális bizonyos esetekben országos hatásuk is érezhető. Folyamatosan alakultak az azóta is működtetett alapszolgáltatások, mint az önkéntesek közvetítése, információszolgáltatás, népszerűsítés, felkészítések és képzések szervezése, valamint helyi szintű érdekérvényesítés. A hálózat épülésével párhuzamosan az Új Magyarország Fejlesztési Terv megjelenésekor az ÖKA a Hálózat tagjaival együttműködésben intenzív lobbi munkába kezdett annak érdekében, hogy a magyarországi önkéntesség infrastruktúrájának fejlesztése külön pályázati konstrukciót kaphasson a Társadalmi Megújulás Operatív Programon belül. E munka eredményeként a TÁMOP 5.5.2. keretében 2009 őszén indult el „Az önkéntesség elterjesztése” c. projekt. A nyertes 18 Önkéntes Centrum két körben kezdhette meg megyei fejlesztő munkáját, így bizonyos megyékben még 2012 év végéig fut a program.

 

A program céljának megfelelően az ÖKA legfontosabb eredménye az egységes szolgáltatási sztenderdek alapján az alapszolgáltatások biztosítására felkészült Önkéntes Centrumok létrejötte. A centrumokat működtető szakemberek felkészítése és naprakész tudással való ellátásuk révén az egyes megyékben kialakultak olyan szakmai csapatok, melyek a korábbinál hatékonyabb módon tudják a helyi önkéntes programok fejlesztését megvalósítani. Komoly értéknek tartjuk, hogy a projekt országos koordinációjának köszönhetően, a szervezetek hálózati találkozókon egységes szakmai tartalmakat kaphattak. Ezek az alkalmak hatékonyan szolgálták az egyes szervezetek speciális tudásainak megosztását is. Az ÖKA számára nagyon fontos volt, hogy az időközben felmerült szektort érintő változásokra megfelelő módon tudjon reagálni. Ez nem csak az Önkéntesség Európai Éve keretében megvalósuló országos akciókra vonatkozik, hanem azokra a kezdeményezésekre is, melyek az önkéntesség egyes területeit vagy speciális válfajait érintik. Ilyen módon a centrumok részletesen foglalkoztak az oktatási államtitkárság által kezdeményezett iskolai közösségi szolgálat programmal vagy a foglalkoztatást helyettesító támogatásra jogosultak önkéntes tevékenységben való részvételi lehetőségeinek előkészítésével.

 

Az Önkéntes Centrumok olyan szolgáltató központok, ahol az önkéntesség témájában mindenki megtalálhatja a számára hasznos információt, lehetőségeket, legyen az önkénteseket fogadni kívánó szervezet vagy érdeklődő magánszemély, esetleg önkéntes programját már hosszabb ideje működtető szervezet.

 

Az önkéntes centrumok szolgáltatásairól bővebbe itt tájékozódhat.

Az önkéntes centrumok elérhetőségeit az önkéntes centrum keresőben találhatja meg.

 

hét. ked. sze. csü. pén. szo. vas.
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Hírek

 

 2024. május 31- június 02. között zajlik a kézilabda #EHFFINAL4WOMEN, ez alkalomból JÓTÉKONYCÉLÚ AUKCIÓRA hirdetjük az ötszörös BL győztes Győri Audi ETO KC Női Kézilabda csapat tagjai által aláírt mezt

  • Magyar Bajnokcsapat 17 alkalommal
  • Magyar Kupagyőztes 15 alkalommal
  • Magyar Szuperkupa-győztes 2 alkalommal
  • Bajnokok ligája győztes 5 alkalommal

Licit tárgya: Győri Audi ETO KC Női Kézilabda csapat tagjai által aláírt mez

Szurkoljatok élőben a #mvmdome-ban vagy otthonról a Sport TV-n és szerezzétek meg a dedikált Győri Audi ETO KC Női Kézilabda csapat mezét

 

 Magyarországon több, mint kilencszázezer idős ember él egyedül, magányosan, amelynek számtalan negatív hatása van a mentális és fizikai állapotukra nézve.

Az Önkéntes Központ Alapítvány közhasznú ügyein (a Szenior Önkéntes Program és az Idősek Barátai Program) keresztül segít az időskori elmagányosodás megelőzésében.

Célunk az időskori jóllét fenntartása.

Az aukcióból befolyt összeg hozzájárul az Alapítvány számára egy 9 személyes kisbusz vásárlásához, hogy minél több magányos idős ember részt vehessen az általunk szervezett programokon, kimozdulhasson a négy fal közül és újra társaságban élvezhesse a mindennapokat.

A mez kikiáltási ára: 25.000 Ft

 

Licitlépcső: 5.000 Ft vagy ennek többszöröse

Aukció vége: 2024.06.04. 20:00 óra

 

Legyél te is segítő kéz(is) az idősek számára!

 

!! Licitálni az esemény eredeti linkjén https://www.facebook.com/events/1339159254139953 a rögzített bejegyzés alatti kommentben

vagy emailben lehet: onkentes@onkentes.hu !!!!

(Az emailben érkezett liciteket az Önkéntes Központ Alapítvány nevében tüntetjük fel.)

 

Egyéb tudnivalók:

• Az aukción bárki jogosult részt venni (továbbiakban: „Résztvevő”). Az aukción a Résztvevők a licitálással, mint ráutaló magatartással kifejezik, hogy az adatvédelmi szabályzatot megismerték, valamint a jelen aukciós szabályzatot magukra nézve kötelezőnek elfogadják.

• A licit egy Résztvevő által az aukció során egy adott tételre elküldött ajánlat. Licitálni az aukció időtartama alatt és az esetleges hosszabbítások ideje alatt van lehetőség.

• A megtett licitértékek kötelező érvényűek a Résztvevők számára, azok visszavonására a licit megtétele után nincs mód.

• A feltüntetett kikiáltási ár (kezdeti minimum ár) alatt tett licit nem érvényes

• A tétel tulajdonjogát leütéssel az a Résztvevő szerzi meg, aki a legnagyobb licitet teszi

HAJRÁ GYŐR! HAJRÁ LICITÁLÓK!

 

Szervező: Önkéntes Központ Alapítvány

2024. március 07-én szerdán megtartottuk az ÖKA Erasmus+ projektje, az APTE (Új utak a munkakeresésben) záróeseményét az Európa Pontban.

Az eseményen bemutattuk a két éves munka (2022-2024) eredményeit, a munkakeresőket segítő innovatív eszközöket és megbeszéltük az ez idő alatt lebonyolított 3 magyarországi pilot program tanulságait.

A nemzetközi csapattal kidolgozott módszertan megosztásának egyik fontos célja, hogy a hazai szervezetek, HR szakemberek átvehessenek belőle olyan elemeket vagy akár a képzés struktúráját, melyeket ők is használni tudnak a mindennapi munkájuk során az álláskeresés folyamatában.

Az előadás után közösen beszélgettünk a konkrét tapasztalatokról. Az eseményen a munkaügyi területen dolgozó szakemberek is megosztották a munkájuk során felmerülő nehézségeket, sikereket és programjaikat valamint a pilot programokon résztvevő álláskeresők, pályaváltók, pályakezdők közül is többen a saját tapasztalataik megosztásával járultak hozzá az esemény sikeréhez.

Kellemes hangulatban sokat tanultunk egymástól és nagyon érdekes beszélgetésekben volt részünk.

A projekt eredményeit az https://apteprobono.eu/ honlapon lehet követni.

 

Köszönjük mindenkinek a részvételt, bízunk benne, hogy minden résztvevő számára tudtunk értékes információkkal szolgálni! 

 

Az előadás az Önkéntes Központ alapítvány Youtube csatornáján megtekinthető: https://www.youtube.com/watch?v=sOf8_M0vbcg

Önkéntes Centrumok külső hivatkozásai