Hírek

Elindult a VAP = Volunteering in Art Programs , ami egy olyan platform, ahol, akit érdekel a vizuális művészet, egyetlen regisztrációval több művészeti projektben és eseményen is tud önkénteskedni. 

 

Miért érdemes regisztálni? Önkéntesként színvonalas művészeti eseményekhez kötődő, izgalmas programokon lehet részt venni, betekintést lehet nyerni a művészeti akadémiák, galériák háttérmunkájába, évente több, alkalmi önkéntes lehetőség. 

 

A közelgő Műtárgyak Éjszakája Fesztivál 2024 (május 23-24-25)  rendezvényre akár már ezen a platformon keresztül is lehet jelentkezni , de a részletek megtalálhatók az Önkéntesség Magyarországon Facebook  oldalon is. 

Az E.ON Hungária Csoport (E.ON) az Önkéntes Központ Alapítvány (ÖKA) közreműködésével idén már kilencedik alkalommal hirdet pályázatot magyarországi nonprofit szervezetek számára szakértelmen alapuló pro bono támogatás felhasználására. A pro bono tevékenység alatt a vállalatok munkatársainak szakértelmén alapuló önkéntes támogatását értjük. A pro bono projekt olyan tudásokat biztosít a szervezetek számára, melyek sok esetben hiányosak a szervezet működésében, és nagyban segíthetik annak sikeres fejlődését.

Az E.ON Hungária Csoport felelősségvállalás rendszere keretében ajánlja fel civil szervezetek számára munkavállalói magas szintű szaktudását, azok hatékonyságának javítása érdekében, a meghatározott tudásterületeken.  A kiválasztott civil szervezeteket, vagy azok egy-egy fejlesztésre szoruló projektjét támogatja az energetikai nagyvállalat munkatársai önkéntes tevékenysége révén.

Olyan nonprofit szervezetek jelentkezését várjuk, amelyek

  • megfelelő kapacitással és motivációval rendelkeznek a szervezet vagy egy-egy programjának működési területének átfogó fejlesztése tekintetében.
  • kellően átgondolt, előkészített, reális, a szervezet vezetősége által is támogatott fejlesztési ötletet kívánnak benyújtani, a meghatározott tudásterületek felhasználása révén.

Az online jelentkezési lapot 2024. MÁJUS 6. HÉTFŐ  18.00 óráig lehet beadni a https://forms.office.com/e/MvTb7pGvT7 link alatt.

Információ: Önkéntes Központ Alapítvány tarcsai.judit@onkentes.hu

Az Önkéntes Központ Alapítvány Budapest Főváros "Közös gyerek és nyugdíjas napközi" pályázata keretében február 23-án tartotta az Idősek Barátai Program farsangi rendezvényét a TEMI Fővárosi MŰvelődési Házában.

A tematikus farsang az évszakok jegyében zajlott a nyár és tél hangulatát felidézve. A program egy közös idős-ovis kézműveskedéssel kezdődött, ahol nagyon könnyen egymásra hangolódtak a gyermekek és a magányos idősek. A kislányok nagy örömére a nénik segítségével hipp-hopp kis hercegnőkké válhattak. A legfiatalabb résztvevő 3 és fél, a legidősebb 93 éves volt. Ezután következett az est fénypontja az OVITÁNC  fellépése. A közel 30 gyerek nyári és téli dallamokra adta elő műsorát. A fellépés könnyeket, de sok-sok mosolyt is csalt az idősek arcára, akik nemcsak magát az előadást élvezték önfeledten, hanem el is nosztalgiáztak, visszaemlékezve saját gyermekkorukra. A generációk találkozása, együttléte mindig különleges élmény. Az Ovitánccal közös következő program az Anyák napi piknik lesz májusban.

 

Március 3-án a Szimpla Kert Háztáji Piacon  jótékonysági főzést tartottunk a nemzetközi nőnap alkalmából. A befolyt adomány összeg 308 695 Ft (helyszíni árusítás  és a bankkártyás adományozási felületünkön érkezett támogatás).

Az alapanyag árának és a tranzakciós díjaknak a levonása után 200 106 Ft-unk maradt, melyet az Idősek Barátai Programunk bővítésére, az aktív és boldogabb időskor támogatására költünk.

A 65 év feletti korosztályban a nők 2023-ban 452 993-al többen voltak, mint az ugyanilyen korú férfiak.

Az Idősek Barátai programunk célja, hogy felkutassa és segítse a Magyarországon magányosan élő időseket. Nonprofit szervezetként, önkénteseink segítségével tesszük szebbé időseink életét.

Te is szívesen támogatnál minket?  A baloldali menüsávban lévő Online Bankkártyás Adományozás gombra kattintva ezt megteheted! KÖSZÖNJÜK!

2024. március 07-én szerdán megtartottuk az ÖKA Erasmus+ projektje, az APTE (Új utak a munkakeresésben) záróeseményét az Európa Pontban.

Az eseményen bemutattuk a két éves munka (2022-2024) eredményeit, a munkakeresőket segítő innovatív eszközöket és megbeszéltük az ez idő alatt lebonyolított 3 magyarországi pilot program tanulságait.

A nemzetközi csapattal kidolgozott módszertan megosztásának egyik fontos célja, hogy a hazai szervezetek, HR szakemberek átvehessenek belőle olyan elemeket vagy akár a képzés struktúráját, melyeket ők is használni tudnak a mindennapi munkájuk során az álláskeresés folyamatában.

Az előadás után közösen beszélgettünk a konkrét tapasztalatokról. Az eseményen a munkaügyi területen dolgozó szakemberek is megosztották a munkájuk során felmerülő nehézségeket, sikereket és programjaikat valamint a pilot programokon résztvevő álláskeresők, pályaváltók, pályakezdők közül is többen a saját tapasztalataik megosztásával járultak hozzá az esemény sikeréhez.

Kellemes hangulatban sokat tanultunk egymástól és nagyon érdekes beszélgetésekben volt részünk.

A projekt eredményeit az https://apteprobono.eu/ honlapon lehet követni.

 

Köszönjük mindenkinek a részvételt, bízunk benne, hogy minden résztvevő számára tudtunk értékes információkkal szolgálni! 

 

Az előadás az Önkéntes Központ alapítvány Youtube csatornáján megtekinthető: https://www.youtube.com/watch?v=sOf8_M0vbcg

A Dorkász Szolgálat alsós 3. és 4. osztályos Ukrajnából menekült magyarul beszélő gyerekek mellé keres olyan önkéntest, akik matematikából, magyarból (írás, olvasás) tudnák őket korrepetálni. A gyerekek a 12. illetve a 19. kerületben laknak.

 Pilisszántóra önkéntes fejlesztő pedagógusokra lenne szükség. Pilisszántó külterületén a volt Orosdy Kastélyban kárpátaljai menekültek, köztük 6 iskolás gyerek él. A tanulásban nagyon lemaradtak a gyermekek. Nagy segítséget jelentene, ha egy fejlesztőpedagógus tudna velük foglalkozni.

 

Ukránul beszélő idős menekültekhez pedig olyan önkéntest,önkénteseket is keresnek, akik szabadidős programokat tudnának tartani számukra: séta, közös kézműves vagy más foglalkozás.

További információ, jelentkezés: Békási Petra Projekt koordinátor, pa.bekassy@dorcas.hu  vagy +36 30 627 3412 

 

Két éves együttműködés után lassan véget ér az ÖKA egyik Erasmus+ projektje, az APTE (A Pathway To Employment), melynek keretén belül munkakeresőket és karrierváltókat segítünk. Ha kíváncsi vagy, milyen módszereket találtunk ki a nemzetközi csapattal, hogyan próbáltuk ki ezeket, mi működött és mi nem; vagy ha szeretnél te is új ötleteket hallani, gyere el a projekt záróeseményére március 6-án! Megismerkedhetsz a partnerekkel, a projekt részleteivel, a workshopok témáival és a kidolgozott eszközökkel.

Az ebéd mellett pedig megbeszéljük, ki mire tudja ezeket használni!

Az eseményen a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrációs felület: https://forms.gle/rwKZWthinyC751XUA

Jelentkezési határidő: 2024. március 4.

 

Időpont: 2024. 03. 06. szerda 10.00-13.00

Helyszín: Európa Pont – Bp. II. Lövőház u. 35.

További információ: tarcsai.judit@onkentes.hu

Szívesen segítenél egy fiatalt a szakmai életében vagy a tanulmányai terén? Oszd meg élettapasztalataidat! Csak lelkesedés, élettapasztalat és a fiatalok segítésére való hajlandóság kell hozzá.

Az Önkéntes Központ Alapítvány 50 év feletti mentorokat keres fiatalok mellé. A mentorálás előtti felkészítést biztosítjuk. A program minden résztvevő számára ingyenes. A projekt EU által finanszírozott "MAB: MENTORÁLÁS HATÁROKON ÁT - Mentoring Across Borders" című projekt keretében valósul meg.

Szeretnél részt venni? Jelentkezz felkészítő workshopunkra! 

Felkészítő képzési workshop mentoroknak: 2024. február 23. péntek, 9:00-13:30 óra MEGTELT ÚJABB FELKÉSZÍTŐ JÚNIUSBAN LESZ MEGHIRDETVE!

Helyszín:CEU Konferencia Központ, 1106 Budapest, Kerepesi út 87.  A felkészítés ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Jelentkezési határidő: 2024. február 18. 

REGISZTRÁLOK a képzésre

Az Erste Social Banking támogatásával (a SEEDS program keretén belül) a SIMPACT szakmai közreműködésével és vállalati szakmai önkéntesek bevonásával képzések indulnak nonprofitok számára 2 témában.

1. Pénzügyi helyzet (likviditás) előrejelzése

2. Hatékony dokumentum menedzsment felhő alapú megoldásokkal

A program egy online felkészítő alkalomból és az azt követő egyéni konzultációs alkalmakból áll. Az előbbit a SIMPACT tartja, a konzultációkat vállalati szakmai önkéntesek biztosítják.

MIÉRT ÉRDEMES JELENTKEZNI?

Kiváló lehetőség, hogy ne csak hasznos tudást szerezzetek, hanem a bevezetésben, használatban is gyakorlatias segítséget kapjatok. Az önkéntesek sok terhet levesznek a vállatokról, felgyorsítják és eredményesebbé teszik a folyamatot.  Ezeket az előző körben részt vevők is megerősítik. Az előző programkörben 8 cégtől 70 önkéntes 34 szervezetnek segített. Érdemes megnézni az 1-3 perces videókat, hogy mit mondtak! (Youtube lejátszási lista link)

Jelentkezési határidő: 2024. január 26.

Az EU által finanszírozott "MAB: MENTORÁLÁS HATÁROKON ÁT - Mentoring Across Borders" projekt  célja az emberek oktatási, szakmai és személyes fejlődésének támogatása generációk közötti, határokon átívelő mentorprogram kialakításával. A programban idősebb, tapasztalt szakemberek (önkéntes mentorok, 50+) támogatják a 18-30 év közötti fiatalok szakmai készségfejlődését, valamint segítik a munkerőpiacra jutását.

Az alábbiakban közzé tesszük a projekt bemutatkozó anyagát mindazok számára, akik akár szenior önkéntesként, akár mentoráltként szívesen bekapcsolódnának a programba.

hét. ked. sze. csü. pén. szo. vas.
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 

Hírek

2024. március 07-én szerdán megtartottuk az ÖKA Erasmus+ projektje, az APTE (Új utak a munkakeresésben) záróeseményét az Európa Pontban.

Az eseményen bemutattuk a két éves munka (2022-2024) eredményeit, a munkakeresőket segítő innovatív eszközöket és megbeszéltük az ez idő alatt lebonyolított 3 magyarországi pilot program tanulságait.

A nemzetközi csapattal kidolgozott módszertan megosztásának egyik fontos célja, hogy a hazai szervezetek, HR szakemberek átvehessenek belőle olyan elemeket vagy akár a képzés struktúráját, melyeket ők is használni tudnak a mindennapi munkájuk során az álláskeresés folyamatában.

Az előadás után közösen beszélgettünk a konkrét tapasztalatokról. Az eseményen a munkaügyi területen dolgozó szakemberek is megosztották a munkájuk során felmerülő nehézségeket, sikereket és programjaikat valamint a pilot programokon résztvevő álláskeresők, pályaváltók, pályakezdők közül is többen a saját tapasztalataik megosztásával járultak hozzá az esemény sikeréhez.

Kellemes hangulatban sokat tanultunk egymástól és nagyon érdekes beszélgetésekben volt részünk.

A projekt eredményeit az https://apteprobono.eu/ honlapon lehet követni.

 

Köszönjük mindenkinek a részvételt, bízunk benne, hogy minden résztvevő számára tudtunk értékes információkkal szolgálni! 

 

Az előadás az Önkéntes Központ alapítvány Youtube csatornáján megtekinthető: https://www.youtube.com/watch?v=sOf8_M0vbcg

 

   Ha szeretnéd hasznosan tölteni a szabadidődet, ha szívesen belelátnál egy jól működő szervezet mindennapjaiba, ha érdekel az ökológiai szemlélet, a fenntartható mezőgazdaság és élelmiszerellátás, akkor közöttünk a helyed!

 

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) olyan kutatási-innovációs feladatokon dolgozik, amelyek a gyakorlatban is alkalmazható eredményekkel segítik a hazai mezőgazdaság és élelmiszertermelés fenntartható fejlődését. Ennek érdekében kutatási hálózatokat alakítunk ki a gazdálkodókkal, hazai és nemzetközi kutatóintézetekkel, valamint ismeretterjesztő munkát végzünk, szaktanácsadást nyújtunk. Az ismeretterjesztés munkánk egyik alappillére, ezért három fős kommunikáció csapatunk soha nem fogy ki a hasznos és érdekes feladatokból.

 

Téged keresünk:

- ha kommunikációs képességeidet kamatoztatnád vagy továbbfejlesztenéd,

- ha besegítenél, hogy minél több érdekes hír és tapasztalat jusson el az ÖMKi kommunikációs csatornáin a gazdákhoz és a hobbikertészekhez,

- ha szívesen szerkesztesz online felületeket vagy szervezel eseményeket,

- ha fotóznál vagy rögzítenél akár amatőr tehetségeddel kép és videó anyagokat a rendezvényeinken!

 

Ha nálunk leszel önkéntes, akkor ígérjük neked:

- az együttműködést az ÖMKi jól működő kommunikációs csapatával, ahol pezseg a hiteles marketing-kommunikációs élet,

- megismerheted a biokertészkedés szemléletét és módszereit, miközben a kutatásokba is betekinthetsz,

- fejlesztheted, alkalmazhatod kommunikációs képességeidet,

- önkéntes munkáddal a fenntartható mezőgazdaság és a helyben termelt, egészséges élelmiszerek jelenét és jövőjét építed!

 

Ha heti néhány órát szívesen segítesz, annak rendkívül örülünk és akkor is ugyanúgy megbecsüljük a munkádat, ha csak alkalomszerűen és időszakosan jut időd önkéntes feladatokra.

 

Munkánkat Budapesten óbudai központtal végezzük, kutatóink és a velük együttműködő gazdák az ország egész területén jelen vannak, miközben munkánk egy részét online végezzük.

Várjuk jelentkezésedet a szilvia.dora@biokutatas.hu címre!

               Idén 15. alkalommal osztjuk ki az Önkéntességért díjakat.

 

 

 

2009-ben azzal a céllal hoztuk létre ezt a díjat, hogy növeljük az önkéntesség társadalmi ismertségét és elismertségét. 15 év távlatából elmondhatjuk, hogy ma már az önkéntesség a nonprofit szféra minden területén jelen van, és egyre több azon magánszemélyek száma, akik alkalmanként vagy rendszeresen végeznek önkéntes tevékenységet. 

 

A feladatunk e téren ma már az önkéntesség minőségének fejlesztése mind az önkénteseket foglalkoztató civil szervezetek körében, mind az önkéntes tevékenységet végzők körében.  Mára az önkéntesség kilépett az „egyszerű segítségnyújtás” szerepből. Egyre többen ismerik fel az önkéntesség szerepét, fontosságát a közösségépítésben, és azt, hogy az önkéntesség során megszerzett tapasztalatok nagy mértékben hozzájárulnak a kulcsképességek fejlesztéséhez. Az önkéntesség hozzájárul a fizikai és mentális egészség megőrzéséhez, segítséget ad a pályaválasztáshoz és pályamódosításhoz is 

 

A 2023-as év az elmúlt 3 év eseményei - a Covid-19 járvány és az Ukrajnában kitörő háború -után az önkéntesség terén is hozott némi nyugalmat , így a rendkívüli évek után a korábbi aktivitással, kevesebb váratlan helyzettel szembetalálkozva lehetett szervezni és megvalósítani az önkéntes programokat. 

 

A hagyományokhoz híven idén is várjuk a pályázatokat az Év Önkéntes Programja díjra olyan civil szervezetektől, intézményektől, akik mindennapi tevékenységeiket önkéntesek segítségével látják el. Örömmel fogadnánk olyan pályázatokat, amely bemutatja, hogy az önkéntes program, az önkéntesek bevonása milyen előrelépést hozott a szervezet életében az elmúlt 15 évben, nem csak az elmúlt 1 év során. Például: ha az évek során egy kisebb önkéntes közösségből mára már az önkéntesekre támaszkodó jól működő civil szervezet lett. 

 

2023-ben is keressük az Év Önkéntesét, a díjra olyan személyek jelölését várjuk, akik példaértékű önkéntes tevékenységet végeznek és e tevékenységük révén másokat is motiválnak az önkéntes tevékenységre. Fontos, hogy ebbe a kategóriába jelölni kell a díjra érdemesnek tartott személyt, önjelölés nem lehetséges.

 

Ma már a legtöbb cég életében fontos szerepet tölt be a társadalmi felelősségvállalás (CSR) a fentarthatóság, az employer branding. Ezek mind olyan tevékenységek egy vállalaton belül, melyekbe beépíthető az önkéntesség valamilyen formában. A Legjobb Vállalati Önkéntes Program nívódíjra azon vállalatok pályázatait várjuk, akik elősegítik, biztatják, támogatják munkavállalóikat önkéntes tevékenységek végzésére és ehhez a vállalat minden szükséges hátteret biztosít. Ezek a tevékenységek lehetnek fizikai munkán alapulóak és szaktudást átadóak is, azaz Pro Bono tevékenységek.

 

Az Év Közösségi Kezdeményezése közönségdíjra, olyan helyi kisebb szervezetek vagy helyi önkéntesekből álló közösségek jelentkezését várjuk, amelyek saját közvetlen környezetükben végeznek kiemelkedő tevékenységet önkéntesekkel. Ezt a díjat közönségdíj formájában adjuk ki, melyre online formában várjuk majd a szavazatokat. A szavazásról az Önkéntes Központ Alapítvány Facebook oldalán fogunk tájékozatatást adni. 

A szavazás időtartama 2023. október 16. 18.00 - 2023. november 10.18.00

Minden más kategóriában a pályázatokat szakmai zsűri fogja értékelni és elbírálni. 

A nyerteseknek a díjak átadására egy díjátadó est keretében 2023. december 07. Budapesten az Impact Hub dísztermében kerül sor. 

 

Pályázatok beadási határideje: 2023. október 09.

 

Online formában eléhető pályázati űrlapok linkjei:  

 

Az  ÉV ÖNKÉNTESE 2023.

 

Az  ÉV ÖNKÉNTES PROGRAMJA 2023. 

 

A LEGJOBB VÁLLALATI ÖNKÉNTES PROGRAM NIVÓDÍJ  (cégek)

 

Az  ÉV KÖZÖSSÉGI KEZDEMÉNYEZÉSE 2023. (közönségdíj) 

 

 

 

 

Önkéntessségért díj 2023. Részvételi szabályzata itt érhető el:

https://drive.google.com/file/d/1r98akpX3nGgpVxwdDoBK8uVC8AMndpL3/view?u...

Önkéntes Centrumok külső hivatkozásai