Az Önkéntes Központ Hálózat (ÖKH) tagszervezetei, a csatolt javaslatot juttatta el az EMMI döntéshozói számára, a jelenleg zajló Emberi Erőforrás Operatív Program tervezése kapcsán. Az anyagban összefoglalásra került, az önkéntesség területét érintő 4 tervezett konstrukciós terület. 

 

 

Önkéntesség fejlesztésére vonatkozó konstrukciós javaslatok

 

 

I. Önkéntes Centrum módszertani hálózat továbbfejlesztése

 

Alapvető jelentőségű, hogy miképp lehet az Önkéntes Centrumok fejlesztő munkáját továbbvinni és országos szinten minden megyében megerősíteni. Az Önkéntes Központ Alapítvány 2004 óta dolgozik az Önkéntes Központ Hálózat fejlesztésén, de a 10 éves munka ellenére sem mondható el, hogy minden megyében egyenlő színvonalú szolgáltató szervezet működne. A következő fejlesztési ciklus alatt egy megerősített szolgáltatói hálózat kialakítása a cél, mely minden felmerülő igényre szakmailag megalapozott választ tud adni, az ország egész területén. Az Önkéntes Centrumok a helyi programok és az Önkéntes Pontok támogatása mellett országos akciók egységes támogatását is el tudnák látni, mely hatékony segítséget nyújthat minden országos léptékű kezdeményezés számára, akár a környezetvédelem akár a katasztrófavédelem területén. Az egységes Önkéntes Pont módszertan segítségével, egy mélységében is megerősödő helyi hálózati rendszer alakulhat ki, ami segít a helyi szinten működő szervezetek programjainak megerősítésében.

 

 

II. Önkéntesség, mint aktív (re)integrációs és foglalkoztatás fejlesztési eszköz

 

 

Idehaza és külföldön is igazolt tény, hogy bizonyos célcsoportok esetében a gondosan megszerkesztett és monitorozott hosszú távú önkéntes programok komoly integrációs hatással bírnak. Az Uniós fejlesztési források vissza nem térő lehetőséget biztosítanak arra, hogy e célcsoportok igényeire hangolt átfogó fejlesztési programok kerüljenek kialakításra melyek olyan bekapcsolódási lehetőséget biztosítanak az érintettek számára, melyek jelenleg nem elérhetőek a hazai környezetben. Közös társadalmi cél, hogy a társadalmi hátránnyal küszködők olyan lehetőséget kapjanak, mely előmozdítja aktivitási szintjüket és segít a személyes készségeik és kompetenciáik fejlesztésében. Az alábbi célcsoportok számára célzott, hosszú távú önkéntes program kialakítását javasoljuk:

 

 

  1. Fiatal álláskeresők
  2. Nyugdíjasok
  3. Tartósan munkanélküliek és foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülők
  4. Migránsok
  5. GyED-ről, GYES-ről visszatérni szándékozó kismamák

Az ő fogadásuk kiemelt tanulási és szervezetfejlesztési lehetőséget kínál a potenciális fogadó szervezetek számára is. Korábbi tapasztalatok is alátámasztják, hogy a hosszú távú önkéntes projektek legalább akkora hatással lehetnek a fogadó közegre, mint a tevékenységet végzőkre, akik a program révén védett környezetben szerezhetnek munkatapasztalatot és erősíthetik meggyengült önértékelésüket. E célcsoportok esetében az önkéntesség egy hatékony aktivizáló és munkaerő-piaci integrációs eszköz is egyben, mely végén az esetek többségében akár elhelyezkedés is tapasztalható. Az így kialakuló integrációs ciklus egyénekre kifejtett hatása mellett igen jelentős gazdasági hatásról is beszélhetünk, mivel az önkéntes tevékenység révén segélyezettekből aktív befizetőkké válnak, ráadásul aktivitási szintjük emelkedésének köszönhetően az egészségügyi ellátásuk is kevésbé terheli meg a társadalombiztosítási büdzsét.

 

 

III. Helyi aktivitás fejlesztése

 

 

Kiemelt jelentőségűnek érezzük, hogy a kisebb helyi programok is támogatásokban részesülhessenek. A szolgáltató szervezetek megerősítése mellett szükség van arra, hogy kisebb és közepes méretű helyi civil szervezetek aktivitásán alapuló hosszabb távon is működőképes kezdeményezések is támogatást kaphassanak. Ezeknél előnyben kell részesíteni a valós helyi igényekre alapozókat, illetve azokat melyek megfelelő fenntarthatósági koncepció mellett nem csupán egyedi akciók megvalósítását tervezik. Ahhoz hogy a fokozódó állampolgári érdeklődés megfelelően szervezett programokkal találkozhasson, elengedhetetlenül szükséges újabb programok és szolgáltatások indítása illetve a már meglévők erősítése. Ennek megvalósítását un. Global Grant formájában látjuk legszerencsésebbnek, hogy a kezelőnek csupán egy szervezettel kell megállapodást kötnie és a programok viszonylag kisebb mérete nem jelent gondot a központi lebonyolítás során. Az Önkéntes Központ Alapítvány korábbi tapasztalatait (pl. Önkéntesek Hete 2011 kiírás) felhasználva készséggel vállalkozna egy ilyen program lebonyolítására, melynek köszönhetően meg lehetne sokszorozni az új programok számát és javítani lehetne a meglevők minőségét. Itt is igaz a hosszabb távú építkezés gondolata, mely révén a szervezeti struktúrák integrált részévé válna az önkéntes program. Az ÖKA ehhez a programhoz országos minősítési rendszert is biztosítana, mely tovább erősítené a programok presztízsét.

 

 

IV. Szociális, egészségügyi és kulturális intézményrendszer fejlesztése

 

 

Nagyon fontos terület a szociális, egészségügyi és kulturális intézmények önkéntes befogadóképességének és programjainak a fejlesztése, melyre Egyedülálló lehetőség kínálkozik önkormányzatok, intézmények és civil szervezetek közösen beadott fejlesztési programja révén. A pályázatok olyan elsősorban állami és önkormányzat által fenntartott intézményekben indítanának be szolgáltató jellegű önkéntes programokat, amelyek hagyományosan nehezebben tudnak nyitni az önkéntesek felé. Ez az a terület, ahol a lehetőségekhez képest alig léteznek megfelelően koordinált önkéntes programok. A fizetett alkalmazottak és az önkéntesek harmonikus együttműködésére alapozva, megfelelő személyi háttér biztosítása mellett (önkéntes koordinátor bevonásával), jelentőségteljes kezdeményezések elindítására nyílna lehetőség, egy olyan területen, ahol a rendszerváltás óta csekély eredményeket lehetett elérni. Az önkormányzatok és intézményeik bevonásával komplex pályázati programok segítségével tudnák átgondolni és fejleszteni, egy-egy ágazati és földrajzi területén a sokszor komoly kapacitásgondokkal küszködő alap és szakellátást. Az önkéntesek kiegészítő funkciókat láthatnak el akár nagyobb létszámban, mely révén a szakdolgozók meglevő feladataikra több energiát tudnának fordítani. Az önkéntesek jelenléte pozitív értelemben, demokratizálná és fejlesztené a sok esetben rossz hatékonysággal és nem kellően átlátható módon működő intézményeket. Az önkormányzatok a közös pályázatok révén javuló szolgáltatásokat tudnának biztosítani a helyi lakosok számára. A pályázatok révén megfelelő anyagi körülmények között indulhatnának az önkéntesek bevonására épülő ellátó programok. A pályázat tapasztalatira építve hasznos lehet a szabályozási környezet felülvizsgálata, hogy a megerősödő önkéntes programok hosszú távú működtetése biztosítható legyen.

 

 

Csatolt állományok: 
application/pdf ikonEFOP__onkentesseg_OKH_javaslatok.pdf
hét. ked. sze. csü. pén. szo. vas.
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Hírek

2024. március 07-én szerdán megtartottuk az ÖKA Erasmus+ projektje, az APTE (Új utak a munkakeresésben) záróeseményét az Európa Pontban.

Az eseményen bemutattuk a két éves munka (2022-2024) eredményeit, a munkakeresőket segítő innovatív eszközöket és megbeszéltük az ez idő alatt lebonyolított 3 magyarországi pilot program tanulságait.

A nemzetközi csapattal kidolgozott módszertan megosztásának egyik fontos célja, hogy a hazai szervezetek, HR szakemberek átvehessenek belőle olyan elemeket vagy akár a képzés struktúráját, melyeket ők is használni tudnak a mindennapi munkájuk során az álláskeresés folyamatában.

Az előadás után közösen beszélgettünk a konkrét tapasztalatokról. Az eseményen a munkaügyi területen dolgozó szakemberek is megosztották a munkájuk során felmerülő nehézségeket, sikereket és programjaikat valamint a pilot programokon résztvevő álláskeresők, pályaváltók, pályakezdők közül is többen a saját tapasztalataik megosztásával járultak hozzá az esemény sikeréhez.

Kellemes hangulatban sokat tanultunk egymástól és nagyon érdekes beszélgetésekben volt részünk.

A projekt eredményeit az https://apteprobono.eu/ honlapon lehet követni.

 

Köszönjük mindenkinek a részvételt, bízunk benne, hogy minden résztvevő számára tudtunk értékes információkkal szolgálni! 

 

Az előadás az Önkéntes Központ alapítvány Youtube csatornáján megtekinthető: https://www.youtube.com/watch?v=sOf8_M0vbcg

 

   Ha szeretnéd hasznosan tölteni a szabadidődet, ha szívesen belelátnál egy jól működő szervezet mindennapjaiba, ha érdekel az ökológiai szemlélet, a fenntartható mezőgazdaság és élelmiszerellátás, akkor közöttünk a helyed!

 

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) olyan kutatási-innovációs feladatokon dolgozik, amelyek a gyakorlatban is alkalmazható eredményekkel segítik a hazai mezőgazdaság és élelmiszertermelés fenntartható fejlődését. Ennek érdekében kutatási hálózatokat alakítunk ki a gazdálkodókkal, hazai és nemzetközi kutatóintézetekkel, valamint ismeretterjesztő munkát végzünk, szaktanácsadást nyújtunk. Az ismeretterjesztés munkánk egyik alappillére, ezért három fős kommunikáció csapatunk soha nem fogy ki a hasznos és érdekes feladatokból.

 

Téged keresünk:

- ha kommunikációs képességeidet kamatoztatnád vagy továbbfejlesztenéd,

- ha besegítenél, hogy minél több érdekes hír és tapasztalat jusson el az ÖMKi kommunikációs csatornáin a gazdákhoz és a hobbikertészekhez,

- ha szívesen szerkesztesz online felületeket vagy szervezel eseményeket,

- ha fotóznál vagy rögzítenél akár amatőr tehetségeddel kép és videó anyagokat a rendezvényeinken!

 

Ha nálunk leszel önkéntes, akkor ígérjük neked:

- az együttműködést az ÖMKi jól működő kommunikációs csapatával, ahol pezseg a hiteles marketing-kommunikációs élet,

- megismerheted a biokertészkedés szemléletét és módszereit, miközben a kutatásokba is betekinthetsz,

- fejlesztheted, alkalmazhatod kommunikációs képességeidet,

- önkéntes munkáddal a fenntartható mezőgazdaság és a helyben termelt, egészséges élelmiszerek jelenét és jövőjét építed!

 

Ha heti néhány órát szívesen segítesz, annak rendkívül örülünk és akkor is ugyanúgy megbecsüljük a munkádat, ha csak alkalomszerűen és időszakosan jut időd önkéntes feladatokra.

 

Munkánkat Budapesten óbudai központtal végezzük, kutatóink és a velük együttműködő gazdák az ország egész területén jelen vannak, miközben munkánk egy részét online végezzük.

Várjuk jelentkezésedet a szilvia.dora@biokutatas.hu címre!

               Idén 15. alkalommal osztjuk ki az Önkéntességért díjakat.

 

 

 

2009-ben azzal a céllal hoztuk létre ezt a díjat, hogy növeljük az önkéntesség társadalmi ismertségét és elismertségét. 15 év távlatából elmondhatjuk, hogy ma már az önkéntesség a nonprofit szféra minden területén jelen van, és egyre több azon magánszemélyek száma, akik alkalmanként vagy rendszeresen végeznek önkéntes tevékenységet. 

 

A feladatunk e téren ma már az önkéntesség minőségének fejlesztése mind az önkénteseket foglalkoztató civil szervezetek körében, mind az önkéntes tevékenységet végzők körében.  Mára az önkéntesség kilépett az „egyszerű segítségnyújtás” szerepből. Egyre többen ismerik fel az önkéntesség szerepét, fontosságát a közösségépítésben, és azt, hogy az önkéntesség során megszerzett tapasztalatok nagy mértékben hozzájárulnak a kulcsképességek fejlesztéséhez. Az önkéntesség hozzájárul a fizikai és mentális egészség megőrzéséhez, segítséget ad a pályaválasztáshoz és pályamódosításhoz is 

 

A 2023-as év az elmúlt 3 év eseményei - a Covid-19 járvány és az Ukrajnában kitörő háború -után az önkéntesség terén is hozott némi nyugalmat , így a rendkívüli évek után a korábbi aktivitással, kevesebb váratlan helyzettel szembetalálkozva lehetett szervezni és megvalósítani az önkéntes programokat. 

 

A hagyományokhoz híven idén is várjuk a pályázatokat az Év Önkéntes Programja díjra olyan civil szervezetektől, intézményektől, akik mindennapi tevékenységeiket önkéntesek segítségével látják el. Örömmel fogadnánk olyan pályázatokat, amely bemutatja, hogy az önkéntes program, az önkéntesek bevonása milyen előrelépést hozott a szervezet életében az elmúlt 15 évben, nem csak az elmúlt 1 év során. Például: ha az évek során egy kisebb önkéntes közösségből mára már az önkéntesekre támaszkodó jól működő civil szervezet lett. 

 

2023-ben is keressük az Év Önkéntesét, a díjra olyan személyek jelölését várjuk, akik példaértékű önkéntes tevékenységet végeznek és e tevékenységük révén másokat is motiválnak az önkéntes tevékenységre. Fontos, hogy ebbe a kategóriába jelölni kell a díjra érdemesnek tartott személyt, önjelölés nem lehetséges.

 

Ma már a legtöbb cég életében fontos szerepet tölt be a társadalmi felelősségvállalás (CSR) a fentarthatóság, az employer branding. Ezek mind olyan tevékenységek egy vállalaton belül, melyekbe beépíthető az önkéntesség valamilyen formában. A Legjobb Vállalati Önkéntes Program nívódíjra azon vállalatok pályázatait várjuk, akik elősegítik, biztatják, támogatják munkavállalóikat önkéntes tevékenységek végzésére és ehhez a vállalat minden szükséges hátteret biztosít. Ezek a tevékenységek lehetnek fizikai munkán alapulóak és szaktudást átadóak is, azaz Pro Bono tevékenységek.

 

Az Év Közösségi Kezdeményezése közönségdíjra, olyan helyi kisebb szervezetek vagy helyi önkéntesekből álló közösségek jelentkezését várjuk, amelyek saját közvetlen környezetükben végeznek kiemelkedő tevékenységet önkéntesekkel. Ezt a díjat közönségdíj formájában adjuk ki, melyre online formában várjuk majd a szavazatokat. A szavazásról az Önkéntes Központ Alapítvány Facebook oldalán fogunk tájékozatatást adni. 

A szavazás időtartama 2023. október 16. 18.00 - 2023. november 10.18.00

Minden más kategóriában a pályázatokat szakmai zsűri fogja értékelni és elbírálni. 

A nyerteseknek a díjak átadására egy díjátadó est keretében 2023. december 07. Budapesten az Impact Hub dísztermében kerül sor. 

 

Pályázatok beadási határideje: 2023. október 09.

 

Online formában eléhető pályázati űrlapok linkjei:  

 

Az  ÉV ÖNKÉNTESE 2023.

 

Az  ÉV ÖNKÉNTES PROGRAMJA 2023. 

 

A LEGJOBB VÁLLALATI ÖNKÉNTES PROGRAM NIVÓDÍJ  (cégek)

 

Az  ÉV KÖZÖSSÉGI KEZDEMÉNYEZÉSE 2023. (közönségdíj) 

 

 

 

 

Önkéntessségért díj 2023. Részvételi szabályzata itt érhető el:

https://drive.google.com/file/d/1r98akpX3nGgpVxwdDoBK8uVC8AMndpL3/view?u...

Önkéntes Centrumok külső hivatkozásai