Ma már minden hazai vállalat tisztában van a CSR profitban mérhető előnyeivel. Számtalan kitűnő példa, többéves múlttal rendelkező, jól bejáratott együttműködés bizonyítja, hogy a magyarországi üzleti döntéshozók felismerték: a CSR megkerülhetetlen, és megtérülő filozófia.

 

 

Azonban van még hova fejlődni, hiszen a vállalati önkéntesség, mint a CSR egyik alapfogalma, az egyértelmű „win-win-win” helyzetet megteremtő stratégia, itthon továbbra is gyerekcipőben jár. November 20-án, az Önkéntes Központ Alapítvány PRO Vállalati Önkéntesség Konferencia című rendezvényén megtudhatjuk, miért és mit lehet tenni ellene.

 

 

A cégek társadalmi befektetéseinek egyik legnagyobb potenciállal rendelkező formája, az önkéntes munka a legkézzelfoghatóbb eszköze a szektorok közötti partnerségek és együttműködések kiépítésének. Rengeteg nemzetközi tanulmány és hazai felmérés foglalkozik a témával, vállalati és piaci szektortól függetlenül azonban a végkicsengés mindig ugyanaz: a vállalati önkéntesség a társadalmi felelősségvállalás olyan innovatív módja, amely mindhárom szereplőnek jó. A vállalati önkéntesség a „tripla-win” stratégia, mert nyer az önkéntességet igénybevevő közösség vagy szervezet, hiszen a közvetlen költségmegtakarítás mellett szakképzett, tehetséges munkaerőhöz jut, melynek segítségével nemcsak hírt adhat magáról, de konkrét feladatok megoldásához talál partnert. A programban való részvétellel továbbá nyer a munkát ellátó önkéntes, és mivel ami jó a munkavállalónak, az közvetve-közvetetetten hasznot hoz a cégnek is, így a programmal bizonyítottan nyer a munkaerőt biztosító vállalat.

 

 

Mi az a vállalati önkéntesség program

 

 

Az Önkéntes Központ Alapítvány megfogalmazása szerint a vállalati önkéntes tevékenység olyan kezdeményezés, amelyben a vállalat támogatja, bátorítja dolgozóit és partnereit, hogy önkéntes munkát végezzenek – azaz szakértelmüket, tehetségüket, ötleteiket, kreativitásukat, fizikai erejüket állítsák valami jó cél szolgálatába. A vállalati önkéntességnek kétféle formája jellemző. Az egyike ezeknek azok az önkéntes programok melyeken a cégek dolgozói egy időben egy helyen végeznek könnyű fizikai munkát valamilyen nonprofit szervezet javára, közérdekből. Nagyon fontos ismérve e formának, hogy a cég teljes (munkaidő és pénzbeli) támogatásával történik. A másik esetben a cég munkavállalói saját szaktudásukat állítják egy jó cél érdekébe, és töltik munkaidejükből, a vállalat által éves szinten megjelölt óraszámot valamilyen önkéntes tevékenységgel. Ezek a programban meghatározott óraszámok a hazai vállalatok esetében jelenleg az évi 4 és 32 között változnak, míg nemzetközi szinten elérhetik az évi akár 50 órát is. A hazai vállalati palettán főként a pénzintézetek, telekommunikációs és energia-szolgáltató cégek, az FMCG játszik szektorvezető szerepet a vállalati önkéntes munka végzésében.

 

 

Mit nyer az önkéntes?

 

 

Amennyiben a vállalati önkéntes program stratégiája a vállalat piaci céljaihoz igazított, jól átgondolt CSR politika részeként működik, akkor a programban részt vevő munkavállalók mind szakmai, mind szociális, mind pedig személyes, emberi értelemben vett hasznot húznak a programban való részvétellel. Az önkéntes munka a munkavállaló számára új kihívásokat hoz, a személyes megfelelni akarást erősíti, sőt az esetleges burn-out jelenség ellen is hatékony eszköznek bizonyul. Mindamellett, hogy az önkéntes programban való részvétellel új készségek és ismeretek elsajátítására adódik lehetőség, a munkavállaló személyes kapcsolati hálója is bővül, fejlődnek társas-kapcsolati, módszertani és személyiségbeli kompetenciái is. A program során a munkavállaló valós értékeket hoz létre, támogató önkénteskedése – akár fizikai munka, akár szellemi tevékenységről legyen szó - olyan közösségeket vagy szervezetet segít, amelyek helyzetükből adódóan nem, vagy nehezen jutnak ezekhez hozzá.

 

 

Mit nyer a vállalat?

 

 

A Magyar Adományozói Fórum 2011-es kutatási eredményei szerint hazánkban, napjainkban az önkéntes programok fő célja a csapatépítés. Ezzel összhangban van az önkéntes tevékenységek jellege is, hiszen a cégek túlnyomó többségénél a vállalati önkéntes programban való részvétel csoportos és főleg fizikai jellegű tevékenységek elvégzését jelenti, ami arra utal, hogy itthon a vállalatok még mindig nem fedezték fel azokat a lehetőségeket, amelyekkel munkatársaik üzleti-szakmai tapasztalatait forgathatják vissza a társadalomba. Bár tagadhatatlan, hogy a fizikai, terepmunka is egyértelmű pozitív hozadékkal bír, hiszen a HR az önkéntes munka mérésén keresztül olyan egyéni attitűdöket tud megfigyelni, mint például a pro-aktivitás, a motiváltság, a kreativitás vagy a kitartó munkavégzés, így szélesebb spektrumú, árnyaltabb képet alkothat a munkavállalóról. A közös munka továbbá a cégen belüli interperszonális kapcsolatok javára is válik, hiszen egy-egy terepmunka esetében egymástól függetlenül működő osztályok, részlegek dolgozói kerülnek közvetlen személyes-, és munkakapcsolatba.

 

 

A HR szakértők 90 százaléka állítja, hogy a pro-bono önkéntes munkavégzés kiváló eszköze nemcsak a kommunikációs, problémamegoldó, de a vezetői képességek fejlesztésének is. Egyértelmű tehát, hogy a munkavállalók önkéntes munkájának elemezése új tehetségek felfedezését, sőt, akár a vezetői utánpótlás kiképzését is elősegítheti.

 

 

Nemzetközi felmérések bizonyítják, hogy a munkavállalói viselkedés oldaláról közelítve további, igen fontos előnyei származnak a vállalatnak abból, ha rendelkezik önkéntes programmal, és ha dolgozóinak az abban való részvételt biztosítani is tudja. A munkavállalók munkahelyük iránti elkötelezettségét, lojalitását egyértelműen növeli, ha tisztában vannak vele, hogy cégük egy vagy több jó ügyért küzd, ha aktívan részt vesz rászoruló közösségek, szervezetek támogatásában. Ezt a pozitív kötődést tovább erősíti, ha a dolgozók maguk is segíthetnek. Az alkalmazottak arra törekszenek, hogy büszkék lehessenek munkájukra, munkahelyükre, és amennyiben azok, sokkal kisebb arányban távoznak a cégtől: tehát a vállalati önkéntesség még a fluktuációt is csökkenteni képes. A munkaerő-toborzás esetében sem hagyható figyelmen kívül az a nemzetközileg tapasztalható tendencia, miszerint a vállalati önkéntes programot kínáló cégek vonzóbbnak ítéltetnek a munkakeresők körében.

 

 

Egy stratégiailag tűpontosan kidolgozott vállalati önkéntes programban való részvétel kétséget kizáróan növeli a cég láthatóságát, média-megjelenést biztosít, mind helyi, mind pedig országos, esetleg nemzetközi szinten, ezáltal erősíti a cég imázsát is. A jól felépített és a cég piaci profiljához illeszkedő program pedig reputációnövelő hatással is bír.

 

 

Hatalmas lehetőségek kínálkoznak tehát a vállalati önkéntesség és felelősség vállalás programokon keresztül kialakított partnerségekben, melyek pozitívan formálják a fogadó szervezeteket és egyben a cég belső működését is. Egyre többen próbálnak meg a fizikai munkán túl szellemi kapacitásokkal is segíteni és izgalmas fejlesztésekbe belefogni.

 

 

Beszédes példák, árulkodó számok a konferencián

 

 

Az Önkéntes Központ Alapítvány 2013. November 20-ai konferenciáján hazai, évek óta kitűnően működő vállalati programok bemutatásán, nemzetközi szakemberek előadásain és közgazdasági mutatók elemzésén keresztül ismerkedhetnek meg a résztvevők a vállalati önkéntesség összetett, egyértelműen pozitív, ámde korántsem buktatómentes lehetőségeivel, stratégiai kialakításának, működtetésének kezdeti és folyamatos kihívásaival. 

 

Jelentkezés a konferenciára: www.prokonf.hu 

 

Szerző: Szabó Dominika 

hét. ked. sze. csü. pén. szo. vas.
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Hírek

2024. március 07-én szerdán megtartottuk az ÖKA Erasmus+ projektje, az APTE (Új utak a munkakeresésben) záróeseményét az Európa Pontban.

Az eseményen bemutattuk a két éves munka (2022-2024) eredményeit, a munkakeresőket segítő innovatív eszközöket és megbeszéltük az ez idő alatt lebonyolított 3 magyarországi pilot program tanulságait.

A nemzetközi csapattal kidolgozott módszertan megosztásának egyik fontos célja, hogy a hazai szervezetek, HR szakemberek átvehessenek belőle olyan elemeket vagy akár a képzés struktúráját, melyeket ők is használni tudnak a mindennapi munkájuk során az álláskeresés folyamatában.

Az előadás után közösen beszélgettünk a konkrét tapasztalatokról. Az eseményen a munkaügyi területen dolgozó szakemberek is megosztották a munkájuk során felmerülő nehézségeket, sikereket és programjaikat valamint a pilot programokon résztvevő álláskeresők, pályaváltók, pályakezdők közül is többen a saját tapasztalataik megosztásával járultak hozzá az esemény sikeréhez.

Kellemes hangulatban sokat tanultunk egymástól és nagyon érdekes beszélgetésekben volt részünk.

A projekt eredményeit az https://apteprobono.eu/ honlapon lehet követni.

 

Köszönjük mindenkinek a részvételt, bízunk benne, hogy minden résztvevő számára tudtunk értékes információkkal szolgálni! 

 

Az előadás az Önkéntes Központ alapítvány Youtube csatornáján megtekinthető: https://www.youtube.com/watch?v=sOf8_M0vbcg

 

   Ha szeretnéd hasznosan tölteni a szabadidődet, ha szívesen belelátnál egy jól működő szervezet mindennapjaiba, ha érdekel az ökológiai szemlélet, a fenntartható mezőgazdaság és élelmiszerellátás, akkor közöttünk a helyed!

 

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) olyan kutatási-innovációs feladatokon dolgozik, amelyek a gyakorlatban is alkalmazható eredményekkel segítik a hazai mezőgazdaság és élelmiszertermelés fenntartható fejlődését. Ennek érdekében kutatási hálózatokat alakítunk ki a gazdálkodókkal, hazai és nemzetközi kutatóintézetekkel, valamint ismeretterjesztő munkát végzünk, szaktanácsadást nyújtunk. Az ismeretterjesztés munkánk egyik alappillére, ezért három fős kommunikáció csapatunk soha nem fogy ki a hasznos és érdekes feladatokból.

 

Téged keresünk:

- ha kommunikációs képességeidet kamatoztatnád vagy továbbfejlesztenéd,

- ha besegítenél, hogy minél több érdekes hír és tapasztalat jusson el az ÖMKi kommunikációs csatornáin a gazdákhoz és a hobbikertészekhez,

- ha szívesen szerkesztesz online felületeket vagy szervezel eseményeket,

- ha fotóznál vagy rögzítenél akár amatőr tehetségeddel kép és videó anyagokat a rendezvényeinken!

 

Ha nálunk leszel önkéntes, akkor ígérjük neked:

- az együttműködést az ÖMKi jól működő kommunikációs csapatával, ahol pezseg a hiteles marketing-kommunikációs élet,

- megismerheted a biokertészkedés szemléletét és módszereit, miközben a kutatásokba is betekinthetsz,

- fejlesztheted, alkalmazhatod kommunikációs képességeidet,

- önkéntes munkáddal a fenntartható mezőgazdaság és a helyben termelt, egészséges élelmiszerek jelenét és jövőjét építed!

 

Ha heti néhány órát szívesen segítesz, annak rendkívül örülünk és akkor is ugyanúgy megbecsüljük a munkádat, ha csak alkalomszerűen és időszakosan jut időd önkéntes feladatokra.

 

Munkánkat Budapesten óbudai központtal végezzük, kutatóink és a velük együttműködő gazdák az ország egész területén jelen vannak, miközben munkánk egy részét online végezzük.

Várjuk jelentkezésedet a szilvia.dora@biokutatas.hu címre!

               Idén 15. alkalommal osztjuk ki az Önkéntességért díjakat.

 

 

 

2009-ben azzal a céllal hoztuk létre ezt a díjat, hogy növeljük az önkéntesség társadalmi ismertségét és elismertségét. 15 év távlatából elmondhatjuk, hogy ma már az önkéntesség a nonprofit szféra minden területén jelen van, és egyre több azon magánszemélyek száma, akik alkalmanként vagy rendszeresen végeznek önkéntes tevékenységet. 

 

A feladatunk e téren ma már az önkéntesség minőségének fejlesztése mind az önkénteseket foglalkoztató civil szervezetek körében, mind az önkéntes tevékenységet végzők körében.  Mára az önkéntesség kilépett az „egyszerű segítségnyújtás” szerepből. Egyre többen ismerik fel az önkéntesség szerepét, fontosságát a közösségépítésben, és azt, hogy az önkéntesség során megszerzett tapasztalatok nagy mértékben hozzájárulnak a kulcsképességek fejlesztéséhez. Az önkéntesség hozzájárul a fizikai és mentális egészség megőrzéséhez, segítséget ad a pályaválasztáshoz és pályamódosításhoz is 

 

A 2023-as év az elmúlt 3 év eseményei - a Covid-19 járvány és az Ukrajnában kitörő háború -után az önkéntesség terén is hozott némi nyugalmat , így a rendkívüli évek után a korábbi aktivitással, kevesebb váratlan helyzettel szembetalálkozva lehetett szervezni és megvalósítani az önkéntes programokat. 

 

A hagyományokhoz híven idén is várjuk a pályázatokat az Év Önkéntes Programja díjra olyan civil szervezetektől, intézményektől, akik mindennapi tevékenységeiket önkéntesek segítségével látják el. Örömmel fogadnánk olyan pályázatokat, amely bemutatja, hogy az önkéntes program, az önkéntesek bevonása milyen előrelépést hozott a szervezet életében az elmúlt 15 évben, nem csak az elmúlt 1 év során. Például: ha az évek során egy kisebb önkéntes közösségből mára már az önkéntesekre támaszkodó jól működő civil szervezet lett. 

 

2023-ben is keressük az Év Önkéntesét, a díjra olyan személyek jelölését várjuk, akik példaértékű önkéntes tevékenységet végeznek és e tevékenységük révén másokat is motiválnak az önkéntes tevékenységre. Fontos, hogy ebbe a kategóriába jelölni kell a díjra érdemesnek tartott személyt, önjelölés nem lehetséges.

 

Ma már a legtöbb cég életében fontos szerepet tölt be a társadalmi felelősségvállalás (CSR) a fentarthatóság, az employer branding. Ezek mind olyan tevékenységek egy vállalaton belül, melyekbe beépíthető az önkéntesség valamilyen formában. A Legjobb Vállalati Önkéntes Program nívódíjra azon vállalatok pályázatait várjuk, akik elősegítik, biztatják, támogatják munkavállalóikat önkéntes tevékenységek végzésére és ehhez a vállalat minden szükséges hátteret biztosít. Ezek a tevékenységek lehetnek fizikai munkán alapulóak és szaktudást átadóak is, azaz Pro Bono tevékenységek.

 

Az Év Közösségi Kezdeményezése közönségdíjra, olyan helyi kisebb szervezetek vagy helyi önkéntesekből álló közösségek jelentkezését várjuk, amelyek saját közvetlen környezetükben végeznek kiemelkedő tevékenységet önkéntesekkel. Ezt a díjat közönségdíj formájában adjuk ki, melyre online formában várjuk majd a szavazatokat. A szavazásról az Önkéntes Központ Alapítvány Facebook oldalán fogunk tájékozatatást adni. 

A szavazás időtartama 2023. október 16. 18.00 - 2023. november 10.18.00

Minden más kategóriában a pályázatokat szakmai zsűri fogja értékelni és elbírálni. 

A nyerteseknek a díjak átadására egy díjátadó est keretében 2023. december 07. Budapesten az Impact Hub dísztermében kerül sor. 

 

Pályázatok beadási határideje: 2023. október 09.

 

Online formában eléhető pályázati űrlapok linkjei:  

 

Az  ÉV ÖNKÉNTESE 2023.

 

Az  ÉV ÖNKÉNTES PROGRAMJA 2023. 

 

A LEGJOBB VÁLLALATI ÖNKÉNTES PROGRAM NIVÓDÍJ  (cégek)

 

Az  ÉV KÖZÖSSÉGI KEZDEMÉNYEZÉSE 2023. (közönségdíj) 

 

 

 

 

Önkéntessségért díj 2023. Részvételi szabályzata itt érhető el:

https://drive.google.com/file/d/1r98akpX3nGgpVxwdDoBK8uVC8AMndpL3/view?u...

Önkéntes Centrumok külső hivatkozásai